[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Canan Alican Tekpınar

Ankara’lı olup, nerede yaşarsa yaşasın, hep Ankara’lı kalanlardanım. İlk, orta ve lise öğrenimimi TED Ankara Koleji, Lisans öğrenimimi A.Ü.S.B.F İşletme Bölümü, Yüksek Lisans öğrenimimi B.Ü.İ.B.F’de yaptım.
Bu ülkede yaşayan pek çok kişi gibi benim de ilgilerim hiç bir zaman öğrenim konumla paralel olmadı. Kendimi bildiğim ilk dönemlerden itibaren sanatçı olmak istedim. Müzikte profesyonel icracı olma olanağını elde edemeyince, eğer böyle bir kategori mevcutsa “profesyonel dinleyici” oldum, Ama hâlâ bir “latin band” içinde, hiç değilse misafir sanatçı olarak marakas çalma imkânım olamaz mı diye düşünmekteyim.
Ülkenin çalkantılı koşulları nedeniyle, sınavını kazandığım Resim bölümünde okuyamadım ve ömür boyu çalışıp, kişisel ve karma sergilerde eserlerimi sergilemiş olsam da, bu sanatta da amatörlükle yetinmek zorunda kaldım.
Dört yıllık tezhib öğrenimi, amatör sanatlar listeme bir yenisini daha ekledi.
Amatör fotoğrafçılığımı da anmadan geçersem olmaz.
En son, elim değmişken edebiyat da eksik kalmasın diyerek, yıllardır gene amatör olarak yazdığım şiir ve denemeleri bir kitapta topladım.
Bu ilgilerin yanısıra, imkân ve zaman elverdikçe dünyayı gezmeye çalışıyoruz eşimle. Herkesin gittiği alışılmış rotaların dışında, merak ettiğimiz farklı ülkelere, farklı bölgelere gidiyoruz. Buraların coğrafyasından, insanlarından, “amatör” bir gezgin olarak edindiğim duygu ve izlenimler beni dönüştürüyor, bu da ister istemez hayatımın diğer alanlarına ve meraklarıma yansıyor.
Şimdi bakıyorum da, hayatımı tek kelimeyle özetlemek istesem, herhalde bu kelime “amatör” olurdu.
Bu kadar her tarafa kol atmayıp, bu amatör alanların birinde sebat etseydim, belki profesyonel olurdum ama o zaman da bugünkü ben olmazdım.
Ömür boyu gerek kendi iç dünyamı, gerek canlı, cansız etrafımdaki dış dünyayı ve özellikle insan duygu ve davranışlarını gözlemledim.
Bu sitedeki gezi yazılarım, ve blogumda paylaştığım denemeler,
her biri başka bir şey anlatır gibi görünse de, “amatör” bir psikoloğun, başta kendisi olmak üzere, dünya üstündeki yeri fark etmeksizin tüm insanları anlama ve anlatma çabasından ibarettir.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]